Sobota, 23 března, 2024
DomůZajímavostiAby byla voda v bazénu vždy čistá

Aby byla voda v bazénu vždy čistá

Bazén nemá samočisticí schopnosti a na rozdíl od přírodních vodních nádrží, odkázán je na naše výkony. Výměna zakalené vody za čistou problém nevyřeší.

Kde je voda, tam je také život. Jinak to není ani v bazénu za domem. Zatímco my děláme vše pro to, aby v něm byla křišťálově čistá voda vždy, když máme chuť zaplavat si, život si hledá cestičky, jak se prosadit. Pokud údržbu bazénu zanedbáme, využije příležitosti.

Všechno se točí kolem filtrování, chemie a prevence. Jak mít všechno pod kontrolou?

  1. Prevence nade vše
    Chodník, zahradní sprcha a zakrývací plachta. Tyto klíčové prvky by neměly chybět ani u sebemenšího bazénu.

Vydlážděný vstup či dřevěný rošt zabrání tomu, abychom na nohou vnášeli do vody trávu a hlínu. Měly by však mít protiskluzový povrch, abychom si při vycházení z bazénu neublížili.

Zahradní sprcha odplaví z těla částečky, které by se rozpustily ve vodě bazénu. Nejde jen o nečistoty, které se na nás nalepí při sportování, pikniku či lenošení v trávě. Tekoucí voda smyje také kosmetiku, opalovací krém či repelent, se kterými si bazénová chemie ani filtrace příliš neporadí.

Zapomínat není třeba ani na zakrývací plachtu, která zabrání tomu, aby vítr do bazénu navál nečistoty z okolí. Obzvlášť pokud je ve stínu stromu či na trávníku, po kterém se pravidelně proháníme při údržbě se sekačkou.

  1. Vodu je třeba upravit
    I to nejmenší množství živin v bazénové vodě stačí k tomu, aby měly živé organismy odkud čerpat energii. Řasy využívají slunečního záření, bakterie a kvasinky si vystačí i bez něj. Aby měly ztížené životní podmínky, jejich rozmnožování a růst lze zpomalit změnou pH.

Zatímco čerstvě napuštěná voda z vodovodu má hodnotu pH v rozmezí 8,2 až 8,4, kompromisu lze dosáhnout úpravou kyselosti na 7,2 až 7,6 jednotek. Pokožka a oční spojivky v takovém prostředí netrpí a organismy žijící ve vodě jsou pod kontrolou. Jelikož voda neustále mění své vlastnosti, je na její pH třeba dohlížet kapkovým testerem a upravovat hodnoty podle měření chemickými přípravky.

Vodní organismy citlivě reagují na přítomnost chlóru, který působí jako dezinfekce. Bohužel není stálý a sluneční záření způsobuje, že uniká z vody. Proto je třeba zajistit jeho obnovování přípravky s postupným uvolňováním. Ty se postarají o to, aby brzdil neviditelný život, aniž bychom museli zajistit každodenní dávkování. Pokud organismy v bazénu získají převahu, chlor lze šokově dávkovat ve vyšších koncentracích, aby situaci napravil.

Existují alternativy, které dokáží zastoupit chlór v situacích, kdy způsobuje citlivé pokožce nepříjemnosti. Nejobyčejnější je kuchyňská sůl, která znemožní život sladkovodním organismem. Dostupné jsou i bezchlorové dezinfekce, obzvlášť vhodné pro děti.

  1. Bez filtru to nepůjde
    Filtrace zajišťuje oběh vody v bazénu a jejím úkolem je odstraňovat z ní mechanickou cestou znečištění. Zatímco lapače nečistot zachytí větší částice, samotný filtr odstraňuje ty menší.

Levnější systémy pro malé bazény využívají kartušové filtry, které zachycují částečky, které jsou větší než jejich póry. Jejich nevýhodou je, že se dokáží rychle zanést a vyžadují pravidelnou péči. Svým výkonem jsou uzpůsobeny pro bazény s objemem do 20 metrů krychlových a většinou nemají dost sil na to, aby přeháněly vodu přes systémy ohřevu.

Výkonnější alternativou je filtrace, která protlačuje vodu přes pískovou náplň. Ta vytváří bariéru pro nečistoty, které se v ní zachycují. Filtraci v pravidelných intervalech vyčistíte propláchnutím. Písková náplň má průměrnou životnost tři roky. Nezáleží na tom, zda je filtrační systém ovládán automatem, nebo manuálně. Důležité je, aby udržel vodu v čistotě.

Čím je její teplota vyšší, tím rychleji se v ní organismy rozmnožují. Proto i filtrace musí běžet déle. Denní provozní čas vypočítáte jednoduše. Teplotu vody stačí vydělit třemi a výsledek udává počet hodin provozu filtru. Zatímco u patnáctistupňové vody postačí, pokud poběží filtr pět hodin denně, u čtyřiadvacetistupňové to bude osm hodin.

  1. Když filtrace nestačí
    Některé nečistoty jsou však natolik provázané s vodou, že ani filtr si s nimi neporadí. Pokud se voda zakalí a nepomůže ani filtrace, sáhnout je třeba po přípravcích, které způsobí jejich vyvločkování. Ty klesnou na dno a následně se zachytí ve filtru.

Ne všechny látky však lze od vody oddělit vyvločkováním. Jsou ve vodě zcela rozpustné a jediným způsobem, jak snížit jejich koncentraci ve vodě, je rozředit ji.

Pokud voda ztrácí na kvalitě, pomůže odpuštění třetiny jejího objemu a náhrada za čerstvou. To lze kombinovat vždy s čištěním filtru.

Každý filtr je však příliš krátký na nečistoty, které se usadí na stěnách a dně bazénu či na hmyz plovoucí na hladině. Oběh vody je nedokáže strhnout a tak znečišťují vodu, která vytéká z filtru ven. Jsou živnou půdou pro organismy a jediným způsobem, jak se jich zbavit, je použít nástroje pro čištění stěn, síťky a speciální vysavač určený k jejich likvidaci. Třeba si uvědomit, že ve špinavé nádobě čistá voda nikdy nebude.

Řada servisu
T: Využijte sílu slunce
Koupací sezóna je tak dlouhá, jak dlouho se podaří udržet vodu v přijatelném rozsahu teplot. Jelikož bazény jsou vždy světle modré, aby voda vypadala lákavě a vždy bylo možné posoudit její čistotu, bez doplňkové výbavy sluníčko při jejím ohřevu příliš nepomůže.

K doplňkové výbavě patří například černá zakrývací prostěradlo. Plní hned dva úkoly. Zatímco na slunečním svitu zachycuje tepelnou energii a předává ji vodní hladině, po soumraku zpomaluje ochlazování vody. Současně brání odpařování, které spotřebovává část tepelné energie.

Čím lépe se podaří bazén uzavřít před okolním prostředím, tím vyšší je jeho tepelný zisk. Pomoci může i přístřešek z konstrukce potažené fólií či polykarbonátem, obzvláště v přechodném jarním a podzimním období. Při umístění na kolečkách či kolejích nebude manipulace přítěží.

Komerční řešení jsou většinou luxusem, šikovný mistr si však dokáže poradit. Výrazně napomůže také vhodné umístění bazénu k bariéře ze severní strany či na místo, kde je závětří.

Solární systémy využívají čerpadlo filtrační jednotky k tomu, aby část vody přehnali přes solární absorbér, který pohlcuje tepelnou energii slunce a předává ji protékající vodě. Existuje mnoho systémů, ať už hadicových nebo panelových, všechny však mají cosi společného. Jejich výkon se odvíjí od jejich plochy, natočení k úhlu dopadu paprsků a průtoku vody. Čím větší výměru mají, tím větší rezervy musí mít čerpadlo, aby zachovalo výkon filtrace.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články