Ne vždy je třeba investovat mnoho, pokud vás omrzely zdi, mezi nimiž trávíte většinu svého života.
Nová malovka oživí šedé stěny, provoní interiér, a nábytek uložený na nová místa dokáže změnit atmosféru téměř k nepoznání. Výhodou je, že se obejdete i bez mistrů. Stačí jen vědět jak na to.
Pokud si práci předem naplánujete do detailu, možná se obejdete i bez mytí a úklidu, který dokáže znechutit nejvíce.
Praskliny a díry
Žádný nátěr nebude vypadat dobře, pokud stěnu předem nepřipravíte. Nespoléhejte se na to, že spadanou omítku prošpachtlujete sádrou nebo olupující barvu překryjete novou vrstvou. Všechny nedostatky je třeba odstranit tak, aby zpod nového nátěru nevykoukly.
Praskliny, rýhy a vypadané kusy omítky nejlépe zamaskuje šlehaný malířský tmel. Je lehký, pružný a po zaschnutí jej lze zabrousit tak, aby splynul s okolím. Pokud je však rozsah poškození příliš velký, bez opravné malty či omítkové směsi to nepůjde. Při výběru té správné dokážete na opraveném povrchu dosáhnout stejné struktury, jakou má okolí.
Staré vrstvy barvy nejsou bariérou pro nanesení nových, rozhodující však je, jaká je jejich soudržnost. To nejlépe ověří test vodním rozprašovačem. Pokud se po navlhčení barva zvlní a vytvoří se pod ní bubliny, staré vrstvy musí pryč. Pokud je podklad soudržný a neodděluje se ani při několika zářezech kancelářským nožem, není se čeho obávat. Dnešní barevné nátěry lze vrstvit téměř bez omezení.
Plísně a fleky
Mastné fleky v kuchyni, za sedačkou či nad postelemi a opěradly musí pryč, jinak nový nátěr na nich nevytvoří potřebnou vrstvu. Opakované opláchnutí saponátovou vodou problém odstraní.
Pokud však na stropě vidět mapy od vytopení sousedy, rezavé výkvěty nebo dehtové skvrny v okolí komína, bez hloubkového napuštění to nepůjde. Výrobci nabízejí podkladové nátěry, které problematická místa zakonzervují tak, aby neprosakovaly do dalších vrstev. Třeba je však aplikovat s předstihem.
Zvláštní pozornost je třeba věnovat plísni, která si bez odstranění příčiny vždy najde pěšinku zpět. Pokud se nechcete vrátit zpět k vápennému hydrátu, který se otírá, vyzkoušet byste měli barvy s protiplísňovým přídavkem. Nejsou všemohoucí, dokážou však opakovaný výskyt plísně potlačit.
Možná malování odkládáte jen proto, že máte na stěnách staré tapety, které byste jen neradi odstraňovali ze stěn. I pro takové povrchy existuje řešení. Strukturované barvy s přidaným granulátem či dřevěnými třískami dokážou vytvořit atraktivní povrch, aniž by bylo spoje starých tapet vidět. Některé barvy lze speciálními válečky plasticky vzorovat, abyste dosáhli stejného efektu.
Pod barvu patří penetrační nátěr
Ani vysavač nezbaví stěny prachu, který se na nich postupem času usadil. Aby barva kryla rovnoměrně a barevné odstíny zůstávaly jednotné, je třeba investovat do základního nátěru. Mají jej v nabídce všichni výrobci interiérových barev a jeho úkolem je připravit povrch s dobrou přilnavostí a rovnoměrnou nasákavostí.
Pod světlou výmalbu patří bílý, pod sytou šedý. Pokud jej použijete, budete mít jistotu, že při další malbě se předchozí vrstva nebude loupat.
Čtěte návody
Každý výrobce má na svém webu vypracovaný návod, jak s jeho barvami dosáhnout nejlepších výsledků. Obzvláště v případě, že vám chybí zkušenosti. Pokud dodržíte ředění a míchání barev s obsahem pigmentů, pak stačí vědět jen to nejdůležitější.
Začínejte vždy stropem a sledujte, kterým směrem se do místnosti dostává rozptýlené světlo. Podobně jako u plovoucí podlahy, i zde mají směřovat tahy směrem ke zdroji světla – k oknu.
U nových, hladkých površích budete hotovi po nanesení dvou vrstev barvy, u starších a strukturovaných bude muset být vrstev více. Nespěchejte. Při ředění to nepřehánějte a mezi nanášením jednotlivých vrstev vyčkejte, až nátěr definitivně zaschne. Čím vyšší teplota a nižší vlhkost v místnosti bude, tím rychleji budete s prací hotovi.
Čím malovat?
Není nad kvalitní štětku s dlouhým přírodním vlasem. Pokud vám však chybí zkušenosti a nechcete investovat do výbavy spoustu peněz, dobrých výsledků dosáhnete is válečkem.
Krátký vlas patří na stěrky a sádrokarton, dlouhý na strukturovaný povrch omítek. Kvalita se výrazně promítá do ceny. Pokud malujete často, vyplatí se investovat – životnost je několikanásobná.
I když váleček udělá většinu práce sám, bez štětců se neobejdete. Pomohou vám při hranách a spojích stěn. O jejich kvalitě vám napoví hustota a délka vlasu. Pro interiérové barvy jsou nejvhodnější štětce z přírodních prasečích štětin. Velmi dobrých výsledků lze dosáhnout i stříkáním. Máte-li ve své blízkosti půjčovnu nářadí a techniky, můžete to zkusit nově.
Barvy na přání
Není bílá jako bílá. Bělost je udávána na obalu a rozhodně byste neměli šetřit tam, kde jsou strukturované povrchy a místnosti s malými okny. Tónovacími barvami si dokážete barvy namíchat i sami, nikdy však nedokážete dvakrát po sobě vytvořit stejný odstín. Přenechejte tuto práci na barevné studio. Podle vzorníku vám barevné odstíny namíchají iv malé prodejně, lepší je však vyhledat takovou, kde mají pro míchání digitální stroj. Ten zajistí, že pokud budete muset přikoupit barvu navíc, vždy vám ji namíchají ve stejném odstínu.
Pokud požádáte o zamíchání odstínu v profi kvalitě, zaplatíte sice více, ale sytost a probarvení budou hlubší. Je to tím, že v takovém případě se použije více pigmentu než při hobby objednávce.
S dobrou přípravou uklízet není třeba
Abyste se však vyhnuli zbytečnému nepořádku, připravte každou místnost tak, aby fólie a pásky zakryly bezprostřední okolí stěn. Zatímco nábytek odpočívá pod fólií uprostřed místnosti, malířské pásky by neměly chybět na zárubních, vypínačích, zásuvkách, parapetních deskách či okenních rámech. Máte-li v bytě položeny nové podlahy, vyplatí se použít fóliové pásy se samolepící vrstvou, kterými lze olemovat spodní linie stěn. Pokud se vám nepřihodí neštěstí a nevylijete barvu, namísto mytí budete pouze odlepovat ochranné štíty.