Neděle, 28 května, 2023
DomůPro ženyRůži patří mezi květinami prvenství, v bytech kraluje orchidej

Růži patří mezi květinami prvenství, v bytech kraluje orchidej

Dominanci růže mezi řezanými květinami se zatím žádnému z květin nepodařilo ohrozit, ale stále větší popularitě se prý těší míchané kytice a barvené květiny. Prvenství mezi květináčovými rostlinami již tradičně patří muškátu, v bytech však několik let kraluje orchidej.

Ceny řezaných květin kvůli problémům v letecké dopravě prý mohou dočasně stoupnout. Vyplynulo to z ankety ČTK mezi účastníky mezinárodního veletrhu Flóra, který dnes začal v bratislavské Inchebě. Prohlídka potrvá do neděle.

„Přestože prvenství mezi řezanými květinami patří růži, do popředí se dostávají míchané kytice z anturií, hřebíků či chryzantém,“ řekla ČTK organizátorka veletrhu Katarína Kullová ze společnosti Kulla. Zájem podle ní roste io novinku – barvené květiny. „Zatímco v minulosti si je žádaly zejména firmy, protože potřebovaly květiny v barvách svého loga, dnes jsou populární iu běžných zákazníků,“ dodala.

Prvenství růže mezi květinami potvrdil i David Slovák z bratislavské společnosti Green Rose, podle kterého se však zájem lidí přizpůsobuje i ročnímu období. „Na jaře jdou velmi pěkně tulipány, na podzim zase chryzantémy,“ doplnil.

Nejoblíbenějšími mezi květináčovými rostlinami zůstávají podle oslovených odborníků muškáty. „Muškáty se nejsnáze pěstují, nejkrásněji kvetou a cena je nejpřijatelnější,“ zdůvodnil Marcel Nezník ze společnosti Naomi. Stále větší oblibě se údajně těší také exotické rostliny jako například jasmíny, jehličnaté araukárie z Jižní Ameriky či tučnolisté echeverie. Kullová poznamenala, že žádané jsou také květináče s bylinkami či nedávno vyšlechtěné letničky potunie.

Z pokojových rostlin jednoznačně dominuje orchidej. „Tato rostlina je na slovenském trhu v posledních pěti letech nejprodávanější,“ uvedl Ivan Mitický ze společnosti Lukscheiter. Poznamenal, že vyhledávány jsou také palmovité rostliny.

Na Slovensku prý přibývá lidí, kteří chtějí zahradu na klíč. „Zájem ze strany firem i jednotlivců navzdory krizi roste,“ zhodnotil Miroslav Mužila z Floracentra. Novinkou je podle něj takzvaná vertikální zahrada, kterou lze umístit na výškovou budovu, rodinný dům či v interiéru. Zatímco v exteriérech se využívají zejména různé druhy skalniček a travin, v interiérech lze použít i tropické rostliny.

Účastníci veletrhu nevyloučili růst cen kvůli problémům v letecké dopravě, které v předchozích dnech způsobil oblak vulkanického popela z islandské sopky. „Ceny se zřejmě včas zvýší, jelikož je méně zboží a nové zpoždění,“ tvrdil Róbert Drengubiak z Naomi. Slovák upozornil, že kolumbijské či ekvádorské růže už zdražily zhruba o 20 centů za kus.

Na 31. ročníku veletrhu se prezentuje 150 vystavovatelů. Součástí akce je soutěž ve vázání a aranžování květin.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články