Neděle, 28 května, 2023
DomůPro ženyBrusel lze sjednotit údaje o velikosti oblečení

Brusel lze sjednotit údaje o velikosti oblečení

Evropský parlament chce, aby na každé textilii byla informace o zemi původu, o vlivu materiálů na zdraví a také chce, aby se používala stejná označení velikostí triček, šatů a obuvi.

Původ označení textilních výrobků „Made in…“ má být podle dnešního rozhodnutí Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku povinné. Tím se má zajistit, aby spotřebitele nikdo neuváděl v omyl. Podle poslanců zákazník musí vědět, kde byl výrobek zhotoven, ať v Číně, Pákistánu, v EU nebo jinde.

Označování Made in… bylo dosud dobrovolné a rozhodovaly o tom jednotlivé členské země EU. Termín, od kterého bude povinné uvádění původu země, ze které textilie pochází, zatím není stanoven. Členské země se musí na něm teprve dohodnout.

Kromě toho by se měly sjednotit v EU i údaje o velikosti košil, triček, šatů a obuvi. Každý výrobek bude muset mít údaje io vlivu materiálů, ze kterých je zhotoven, na zdraví. Především půjde o účinky na alergiky.

Parlament žádal, aby výrobky měly i takzvanou sociální etiketu. Jejím obsahem bude způsob jak vznikl a zda se při jeho výrobě dodržovaly standardy lidských práv. Nepůjde však o papírové etikety, ale o čipy, které se budou dešifrovat na obrazovce u pokladny v obchodě.

Návrhy EP jsou však pouze rámcové. Evropská komise je má do dvou let vypracovat jako návrhy, o kterých se bude ještě diskutovat.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články